• beni ne kadar seviyorsun sorusuna verilecek cevap

  .
  Her cevabın yeterli ve anlamlı olarak kabul edilmesi gerekli olan sorudur.
  Ölçü görecelidir ve çok da önemli olmamalıdır.
  Mesela babam, " sizi tuz kadar seviyorum " derdi, başlar da bozulup, yarım kalmış, kırgın bir tebessümle dinlesek de, hayatıma anlam katan, hayatımı tatlandıran açıklamasından sonra çok hoşumuza gitmişti.
  En sevdiğim, vazgeçilmezimler için şimdi ben de kullanıyorum...
  Seni tuz kadar seviyorum!
  #35793407 :)
 • fethi sekin i şehit edenler hayır diyor

  .
  Utanmazca bir söylemdir. Ulan içimize batıyor be; sen ki bir ülkenin cumhurbaşkanısın ve halkın en az yarısını, canından çok sevdiği polisini şehit eden zihniyetle, gözü gibi baktığı askerine kurşun sıkan zihniyetle bir tutuyorsun, vatan hainliğiyle suçluyorsun. Ve bunu da alenen her gün yapıyorsun.

  Hiç mi insaf yok sende be adam. Bu insanları ikiye bölmeye, ötekileştirmeye nasıl vicdanın elveriyor. Bir tarafı vatan hainliğiyle suçlarken, diğer tarafın da iradesine ve vicdanına ipotek koyarak oy almaya çalışmak nasıl içine siniyor.

  Halkı korkutarak nasıl rahat uyuyabiliyorsun. Demokrasi demokrasi diyerek demokrasiye en büyük darbeyi vuran sen değil misin, nasıl hâlâ buna devam edebiliyorsun.

  Analar ağlamasın diye başlattığın çözüm süreci zırvalığı yüzünden onlarca şehidimiz oldu, meğer bunlar biz çözüm süreci derken yığınak yapmışlar diyerek işin içinden sıyrılıp nasıl çıkabiliyorsun.

  Yıllarca ülkenin içinde palazlanıp büyümesine izin verdiğiniz, okullarına gitmesi için insanları desteklediğiniz o fetö o kadar nane yedikten sonra nasıl kandırıldık diye işin içinden çıkabiliyorsun.

  Dün mavi Marmara derken bugün giderken bize mi sordular demeye nasıl dilin varıyor.

  Hayır dediği için pkklı olmakla insanları nitelerken bir zamanlar çocuk katili ve pkk denen kancık yapılanmanın başı olan bir caniyle görüşmeleriniz, bu görüşmeler sonucunda ortaya çıkan çözüm süreci sonunda da hiçbir suçu olmayan mehmetçiklerimizin şehit olmasına sebep olmuş olmak hiç mi vicdanını sızlatmıyor.

  imralıyla görüşülüyor iddialarından sonra çıkıp bunu iddia eden namussuzdur dedikten sonra ben görüşmedim mit görüştü derken hiç mi utanmıyorsunuz sorarım size.

  Vermiyorum. Bu vatanı canından çok seven insanları terör örgütleriyle aynı kefeye koyup hain damgası yapıştıran bir cumhurbaşkanına verecek tek bir oyum dahi yok.
  #35779795 :)
 • kedilerin sevilme sebepleri

  .
  canları istemediği müddetçe kucağımıza alıp sevemiyoruz. sadece istedikleri zaman yanımıza sokuluyorlar. biz çok da umurlarında değiliz.

  bence bu yeterli bir sebep.

  bir yerde okumuştum. şöyle diyordu:
  her gün kedimin tüylerini tarıyorum. gözlerini silip kulaklarını temizliyorum. kumundaki kakaları alıyorum. eskaza bir uzaylı gelse insanları, kedilerin hizmetkarı sanar.

  benim rahmetli de öyleydi. sanki ben beslemiyorum da lütfedip evimde kalıyormuş gibi bir havalar bir havalar...
  #35786840 :)
 • referandumda hayır çıkarsa darbe olur

  .
  evet çıkarsa rahat rahat uyuyacağını sananların geliştirmeye çalıştıkları propaganda. meraklanmasın kimse, yıktırmayız cumhuriyeti. bir yerde referandum da anlamsızlaşır.
  #35785889 :)
 • chpli çankaya belediyesinin pkklılara ödül vermesi

  .
  tamam madem geçmişten konuşuyoruz;

  - hdp'lileri meclise ilk sokan parti chp'dir. (shp adıyla)
  bu yanlıştır. shp diye bahsettiğin partinin, chp olduğunu iddia etmek, saçmalıktır. shp kendi iradesi olan bir partidir. hdpli diye bahsettiğin milletvekilleri kürt siyaseti ve oyları açısından önemli kişilerdir. kaldı ki bu kişilere ideolojinizi bırakın da gelin dendiğini hatırlıyorum. yani onlar bahsettiğiniz hdp'liler değil ya da ima etmye çalıştığın pkklılar değildir. kürt siyasetçileridir. bünyesine aldığını söylediğin parti de chp değil shp'dir. başlı başına ayrı bir partidir. senin bahsettiğin mantığa göre akp'nin 100'den fazla milletvekilinin tutuklanması gerekir. akp'de oylarından yararlanabilmek adına bünyesine kürt siyasetçileri almıştır. bahsettiğin shp'de akp'nin yaptığının aynısını yapmıştır. biz yaparsak sıkıntı yok onlar yaparsa ihanettir mantığı her yerde olduğu gibi burada da karşımıza çıkıyor.

  - ecevit'i tanımadan bilmeden yaptığın hakaret seni bağlar. apo'yu asma isteği 3'lü koalisyon döneminde sadece ecevit tarafından dile getirilmiştir. karşı çıkan adamsa şimdilerin akp'sinin koltuk değneği olan bahçeli'dir. neden karşı çıktığı bilinmez bir muammadır. bu söylemini de amerika seyahatinden sonra gazetecilere söylemiştir. dolayısı ile bu iddian da yalandır. ayrıca şu an yaşayan herkesin apo ve pkk ile akp'nin pazarlık masasına oturduğunu gözleri ile görmüş, şahit olmuştur. dolmabahçe ve oslo görüşmeleri diye adlandırılan bu müzakerelerde ne gibi tavizler verilmiş ne gibi sözler karşılıklı verilip, anlaşılmış türk halkı hala bilmemektedir.

  - sen kalkıp ışid terör örgütü değil dersen birileri de çıkar şunlar da terör örgütü değil der. ideolojik çatışma çıkarırsan bunlar doğaldır.

  - pkklı teröristler için onlarda benim evladım diyen bir milletvekilinizin hala görevde olduğunu, methiyeler düzen bakanlarınızın hala görevde olduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım.

  - gelelim 7 haziran olayına. 7 haziran'da bu halk size dur demiş ve tıpkı dönemin anap'ı gibi 10 puan birden kaybetmiştiniz. koalisyan hükümetinin çıkması muhtemeldi. bu gün herkes çok iyi biliyor ki; hesap günü ayağına kadar gelen bahçeli bunu ne gibi düşünceler ile reddettiği bilinmiyor hala, chp'nin teklifini kabul edip bir hükümet oluşturmaya yanaşmış olsaydı, süreç çok başka olacaktı. en basitinden ortada bir ihanet varsa ki var akp açısından ortaya çıkarılıp deşifre edilecekti. ama nedense köstek bahçeli yine köstekliğini gösterdi ve yanaşmadı. bir şekilde akp'nin kurtarıcısı oldu. aynı bahçeli'nin " sülailesine kadar hesap sormazsam namerdim" dedikten bir müddet sonra, 360 derece neden dönüp başkanlık şart dediğini anlamak, apo'nun yakalanmasından bugüne kadar geçen süreci içine alan büyük resime bakıldığında zor olmasa gerek.

  işin özü şu aslında akp diye bir parti yok. siz zaten 7 haziran'da bittiniz. fakat türk milliyetçisi olduğunu iddia eden bir zat partisinin ona verdiği gücü partisini ülkenin dümenine geçirmek yerine, onu türk'lüğüne ve milliyetçiliğine ağza alınmayacak küfür ve hakaretler eden bir güruhun dümen suyuna teslim etmiştir. milliyetçi hareket partisine gönül vermiş arkadaşların referandumda bunu gözden kaçırmayacaklarına olan inancım tam benim. bir çok mhp'li tanıyorum. bahçeli'ye vatan haini gözüyle bakıyorlar. benim yine şahsi fikrimdir akp ve bahçeli en büyük darbeyi referandumda ülkücülerden yiyecek. bunu hep beraber göreceğiz.

  anlaştık mı (bkz: berke han)cık. bir iddiada bulunacaksan kuru gürültü çuvalından çıkarmayacaksın, sağlam temelleri olacak iddianın.
  #35787248 :)
 • kılıçdaroğluna sırf alevi olduğu için oy verilmesi

  .
  Gerçek dışıdır.
  Ben chp'ye oy veriyorum Kılıçdaroğlu'na değil.
  Chp'ye oy veriyorum çünkü verdiğim oya karşılık olarak mecliste mükemmel olmasa da bir şekilde beni temsil etme olasılığı olan tek parti oldugunu biliyorum.
  Doğru bir karar verdiğimi de yeni anayasa teklifinin her antidemokratik maddesine ellerinden geldiği kadar direnerek gösterdiler.
  #35783772 :)
 • laikçi kızların ahlak sorunu

  .
  Laikçi diye bir kavram yoktur, laik vardır.
  Laik kızları ahlâk sorunu yoktur. Tıpkı muhafazakar kızların, taytlı kızların, erasmusa giden kızların...vs.. Ahlâk sorunları olmadığı gibi...
  Ahlâk, kişinin değer yargıları ve kişiliğiyle ilgili bir unsurdur, genelleme yapmak ancak sığ zihniyetlerin işidir.
  Laiklik, din ve devlet işlerinin, ayrı tutulmasını savunan bir düşünce sistemidir. Yani siyasi bir terimdir. Kişiye özel durumları kapsamaz.
  Hadi okumuyorsunuz, bari fikir beyan etmeyin, hadi fikir beyan ettiniz bari yorum yapmayın.
  Kendinizi gülünç duruma düşürmeyin... Üzülüyoruz...
  Çek kafanı şu bali torbasından, oksijen solu be çocuğum....
  #35779796 :)
 • kılıçdaroğluna sırf alevi olduğu için oy verilmesi

  .
  Siyasetçilerin yolcu, halkın hancı olduğunu halâ öğrenememiş, ideolojiye, fikirlere değil, insana biat eden zihniyetlerin ısrarla inandıkları tespittir.
  Ali gelir, veli gider lakin inandığınız değerlere ve düşunce sistemine uygun, o amaca hizmet eden parti ya da siyasi görüştür aslolan...
  Kişiler değil, siyasi görüş, hayatı algılama ve yaşama biçimidir partiyi parti yapan...
  Hele hele insanların, mezhepi, dini, dili, ırkı zerre umurumuzda değildir.
  Bu, böyle biline!
  #35779769 :)
 • ülkeyi suriyelilere verenlere hayır

  .
  Pranga olduğu söylenen Daha az yetki ve daha yavaş çalışan karar mekanizmalarıyla bile ülkeye halka sormadan 3,5 milyon suriyeliyi alıp, hepsinin masraflarını bize ödeten sisteme daha fazla yetki vermeye çalışan her türlü yasaya hayır demektir.

  Maddi külfeti bir yana
  Sınırlarımız mülteci diye teröristlere açılmasaydı büyük şehirlerde halkı hedef alan havaalanı, stad, adliye katliamları yaşanmazdı.
  #35773359 :)
 • milli iradeyi tehditle yönlendirmeye cüret etmek

  .
  istiklal mahkemeleri geri geldiğinde idam cezası ile yargılanacak suçtur.
  #35773464 :)
 • cemaat ve tarikatlara giriş amacı

  .
  Allah ile arasına, bir kişiyi, olguyu, ideolojiyi sokmadan, allah' a ulaşamayacağını düşünen, guçsüz insanlara mahsus bir amaçtır.
  Bedenin en önemli organı olan beynini, deryalar kadar kitabı, ilimi, bilimi, sanatı, kendi kimliğini ve kişiliğini küçümseyip, yetersiz hissederek, maneviyatı, kendi yüreği ve karekteri dışında arayanların başvurduğudur...
  Maneviyata ulaşmak, iyi ve doğru insan olarak hem yaradana hem evrene yakışır insanlar olmak için, ihtiyacınız olan tek şey, beyniniz, algınız, kişiliğiniz kısacası kendinizsiniz...
  Cemaate, tarikata, şeyhe, şıha tutsak olarak yaşamak, onların öngördüğü doğruları yaşamak, teslim olmak, maneviyatla çelişen en büyük gerçektir...
  Bu tip oluşumların, biat edilen bu insanlarıN, nasıl vehametlere yol açtığını, din kisvesi altında, tüm iyi ve kutsal duyguları sömürdüklerini bilmemek, anlamamak, kabul etmemek için çıldırmış olmak gerekir.
  #35771158 :)
 • sizi en çok üzen şey

  .
  Hayal kırıklığı...
  En derin yaralayan duygu...
  #35775021 :)
 • sinek ilacı sıkan aracın arkasından koşmak

  .
  gezi parkında faydasını göstermiştir.
  (bkz: idmanlı olmak)
  #35778552 :)
 • ilk aşkınızın adı

  .
  Enes. ilkokuldaydık, bahçeden gül koparıp getirmişti. Çocuk haliyle ne kadar düşünceli bakar mısınız.. Sonradan bir daha gül getiren olmadı o apayrı bir mesele. Neyse.
  #35761595 :)
 • sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

  .
  Bu sabah 11 de annemin kapı zilini çalmasıyla uyandım. Uyku sersemi kapıyı açtım. mal mal annemin yüzüne bir süre baktım ve dedim ki:

  "uykun yok mu senin neden anahtarımı bölüyosun?"

  Sabahları tam bir gerizekalı oluyorum.
  #35754539 :)
 • chp camileri ahır yaptı

  .
  Popolar kaldırılıp, iki satır tarih okuma zahmetine girilebilseydi, kapatılan o camiilerin büyük bir kısmının, harap ve viran olduğu, ibadete, cemaat kavramına uygun olmadığı öğrenilebilirdi.
  Eee malum açlık ve sefalet döneminde, bir ali ağaoğlu olmadığı için de, tadilat ve tamirat edilemedi...
  Hep aynı terane!!!hep aynı zavallı yerden vurgun!!!
  Ufkunuzu açın, vizyonunuzu genişletin artık, bırakın üç maymunu oynamayı!
  Bu millet, hiçbir zaman çokomele filan tapmadı...
  Her daim ezanlar okundu, namazlar kılındı, kurbanlar kesildi, mevlitler okundu...
  Vicdanınız gram sızlamadan, başınızı yastığa nasıl koyabiliyorsunuz?!?!?!
  #35761002 :)
 • atatürk yaşasaydı evet derdi

  .
  Atatürk yaşasa ve siyasetin içinde olsa zaten böyle bir referanduma gerek kalmazdı.
  #35755809 :)
 • kreşte bebek döven türbanlıya hala dava açılmaması

  .
  Geçen nisan istanbul'da bir anaokulunda bebek yaştaki çocuklara şiddet uygularkenki görüntüleri medyaya düşen türbanlı öğretmen hakkında ailenin şikayetlerine, sosyal medya tepkisine ve kapı gibi görüntü kayıtlarına rağmen hala dava bile açılmamış olmasıdır.

  Şiddet uygulayan türbanlı oldu mu adalet mekanizmasının bir yıldır işlememesi adalet ve kalkınmanın ülkede nasıl işlediğini net şekilde ortaya koyuyor.

  Olay buradan hatırlanabilir
  http://m.t24.com.tr/haber...a-dovdurdu-iddiasi,337933
  #35755435 :)
 • kemal kılıçdaroğlu

  .
  cem karaca'nın tamirci çırağı şarkısının şu sözlerini kulağına küpe etmesi gereken kişi:
  "işçisin sen. işçi kal".

  Kürtten oy çalamazsın. Onun hdp'si var.
  Dinciden oy çalamazsın. Onun akp'si var.
  "Ne mutlu türküm diyene!" diyen kesim hala çoğunluk ve senin seçmenin bu.
  Eğer esas amacın partiyi sabote etmek değilse Bizi küstürüp durma.
  #35757403 :)
 • yüreği güzel

  .
  "çok çirkin" bir yüzünün olması yüreğinin çirkin olmasından iyidir. çirkin, güzel, uzun, kısa, sıska, şişman yok; iyi ve kötü var.
  #35755857 :)