• sözlükten tahrik olmak

  1.
  gülücüğe ( gizli bkz içindeki swh ) mi odaklanıyorsunuz lan sorusunu akla düşürür.
  2 -1 ... mel mel bakan gibson
 • cenaze namazını siyaset malzemesi yapmak

  1.
  iğrenç bir şeydir. şehit tabutunun üzerine ellerini koyup seçim konuşması yapanlar falan var. evlerden ırak..
  1 -1 ... mel mel bakan gibson
 • bir zenciye çay dökmek

  1.
  şekerliği uzatınca elleri ile böyle dur işareti yapıp "şeker kullanmıyorum abijim" diyorlar. adamlar akıllı kardeşim. tarihleri boyunca hiçbir beyaz şeyden fayda gelmemiş şekerden mi gelecek.
  1 ... mel mel bakan gibson
 • selamün aleykümü merhaba diye karşılamak

  1.
  merhaba denilincede böyle imalı imalı "aleyküm selaaam..." diyen emmilerin uzaktan karşıt görüşlü akrabalarıdır.
  2 -1 ... mel mel bakan gibson
 • enflsayonun kötü bir şey olduğunu sanmak

  1.
  enteresan bir tespittir. misal bir arkadaşınıza 1000 lira borç verin. 1 ay sonra size 800 lira olarak geri versin. eğer ses etmez kabullenirseniz bu iddiaya da saygı duyar herkes.

  aldığın zam yüzde 10 ama her şeye verdiğin para yüzde 20 artıyor. 300 lira zam alıyorsun ama geçen seneye göre 600 lira fazla para çıkıyor cebinden. asgari ücret 2850 lira yapıldı diye takla atıyor hükümet destekçileri ama istanbulda güneşi görmeyen bodrum dairenin kirası aylık 1000 lira. girişin üstü ev bulayım desen en kötüsü 1500 lira. matematik zor olabilir ama bunlar çok basit hesaplar..
  2 ... mel mel bakan gibson
 • mesut özil in bastonu ile asist yapması

  1.
  o asisti yaparken bastonu ile şimdi aklınca dalga geçen rakipleri muhatap olacaklardır. artık ne yaparlar o baston ile kendilerine kalmış *
  2 ... mel mel bakan gibson
 • hepinizden nefret ediyorum neden varsınız

  1.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2113484/+
  2 -4 ... mel mel bakan gibson
 • çalıyor ama çalışıyor dedirtmeyeceğim

  1.
  ona oy verenler arasında kendisini bu kadar küçük düşürecek kimse olmadığı için ihtiyacı olmayacak olandır. bir insan hem müslümanım hem insanım deyip şu cümleyi kurmaz. kuruyorsa da ne insanım ne müslümanım demesin bir zahmet..
  2 ... mel mel bakan gibson
 • siyaseti meslek haline getirenler

  1.
  bazı 3 harfli adalarda milyarlarca doları olan tiplerdir. kimlerdir bilmem yalakalara sorun.
  5 ... mel mel bakan gibson
 • elbette bayım diyen kız

  1.
  ismi dolares veya abigail olan kızdır. bayım nedir ya türkiye burası. elbette herif de elbette topraaaaam de. illa nezaket olacaksa elbette beyefendi de olmadı elbette hünkarım de. seçenek bol ama bayım olmaz burada..
  2 -1 ... mel mel bakan gibson
 • dolar 8 lira oldu diye sevinen kemalist

  1.
  olmayan kemalisttir. milletin götünde ayı bağırıyor herkesin dolar endeksli borcu var. dolar 8 lira oldu diye sevinen tek bir insan yoktur ama bazıları gibi "dolar kuru beni ilgilendirmiyyaa" deyip olayı makaraya saran tiplerden çok var memlekette. ekmaaa dolarla mı alıyos sanki diyen adamlar var sokaklarda..
  9 -3 ... mel mel bakan gibson
 • evlenince deli gibi para harcayan gelin

  1.
  kredi kartını müstakbel eşine kaptıran damadın eseridir. ancak gelinin saltanatı en fazla 2 ay sürer. bankalardan on binlerce liralık ( kol gibi de denilebilir ) ekstreler gelince damat basiretsiz çıksa bile kaynana ( oğlanın anası ) devreye girer. kartı geri alamasa bile banka ile iletişime geçip ya limiti düşürttürür ya kartı iptal ettirtir ya da oğlunu biraz şamarlayıp durumu kontrol altına alır.

  28 çift ayakkabısı varken 29. ( yirmi dokuzuncuyu ) alamadı diye trip atan kızları gördü bu gözler. lan evde daha ayakkabı koyacak yer yok yer..
  3 -1 ... mel mel bakan gibson
 • lucas bravo ya aşık olmak

  2.
  lucas bravo ya aşık olmak

  (bkz: kenafir gözlü)
  2 -1 ... mel mel bakan gibson
 • akabeli olduğunu gizleyip muhalefeti eleştirmek

  1.
  konuşurlarken etrafa yayılan yoğun makarna kokusundan kendilerini ele vermektedirler.
  2 -3 ... mel mel bakan gibson
 • insanlari başka şehirlerdede yaşamaya yönlendirmek

  1.
  istanbulun taşı toprağı altın sözünün mecazi anlamda söylendiğini anlayamayan insanların topluca göçü sebebi ile meydana gelmektedir. hükümeti zerrece sevmem ama bu olayda insanların suçu yüzde 70 ve üzeridir. kalanı da işte yatırımları, sanayiyi vs komple istanbula taşıyanların.

  yan apartmana geldiler 2 hafta önce doğudan. hayatlarında ilk defa sokak ve apartman görüyorlar. baba benden birkaç yaş büyük çalışıyor mu çalışmıyor mu belirsiz. 16-17 yaşlarında en büyük oğulları tüm gün bizim apartmanın önünde sığır gibi oturup cep telefonundan son ses kürtçe müzikler dinliyor. yapma evladım etme çocuğum diyorsun ama ot gibi suratına bakıyor. bildiğin ümitsiz vak'a.. onun bir küçüğü tüm gün ona eşlik ediyor. diğer çocuklar ( bu ikisi hariç 3 tane daha var sayabildiğim ) sokağın anasını zikiyorlar sabahtan akşama kadar. ne durdan anlıyorlar ne yapma etmeden. anneleri zaten tipik orta doğu kadını camdan dışarı kafasını nadiren çıkartıyor akşama kadar ya mutfakta ya ev temizliğinde..

  şimdi bu insanları aşağılamak değil amacım emin ol. bu insanlar istanbul yaşantısına uygun değiller. muhtemelen o çocuklardan bir cacık olmayacak parasızlıktan eğitimsizlikten. sonları ya kapkaççı ya gaspçı. yaşadıkları yerde kalmayıp kalkıp istanbula göçüyorlar on binler on binler şeklinde. taşı toprağı altın ya amk suriyelisi de geliyor doğulusu da geliyor. şehrin girişinde hala 16 milyon nüfus yazıyor her çıkıp girdiğimde görüyorum. hangi 16 milyonsa o. şehirde şu anda rahat 20 milyon insan var sabit şekilde yaşayan..
  8 ... mel mel bakan gibson
 • osmanlıcayı osmanlıdan öğrenmek

  1.
  osmanlı bulunamaz ise herhangi bir osmandan öğrenilmesi elzemdir. imparatorluğun ismi osman beyden geliyor nede olsa.
  6 -1 ... mel mel bakan gibson
 • kuş beynim var hangi partiye oy vereyim

  1.
  "çalıyor ama çalışıyor" sloganlı tuhaf seçmen kitlesinin potansiyel yeni üyesidir.
  14 -4 ... mel mel bakan gibson
 • mısır a gidip mısır yemeden gelmek

  1.
  hindistana gidip hindi yemeden dönmek gibidir. yapmayın..
  1 ... mel mel bakan gibson
 • hoşlanılan kişide adem elması olduğunu fark etmek

  1.
  hoşlanan kişi kız ise normal olandır.
  3 -1 ... mel mel bakan gibson
 • korona cumhuriyet düşmanı mıdır

  1.
  dün akşamdan beri kafama takılmış mini sorunsaldır. siz değerli sözlük yazarlarının fikirlerini bir alayım istedim bu yüzden.

  bu illet malum tüm dünyada pandemiye sebep oldu. bizlerde evlere kapanmak zorunda kaldık zaman zaman. yani bulaşıcılığı yüksek bir hastalık. hükümet de bununla alakalı önlemler alıyor. 19 mayıs kutlamalarında alınmıştı. şimdi 30 ağustos zafer bayramında da önlemler alındı. muhtemelen 29 ekim cumhuriyet bayramımızda da herhangi bir resepsiyon vs olmayacak ve topluca kutlamalar mümkün olduğunca önlenmeye çalışılacak önlemler dolayısı ile.

  ancak ufak bir sorun var. bugün sayın cumhurbaşkanımız muş şehrinde. malazgirt zaferimizin kutlamaları topluca icra edilecek. eylülün hemen başında da şehzademizin kurucusu olduğu okçuluk bilmem nesinin halka açık gösterileri olacak. şimdi buradan anladığımız kadarı ile bu korona bildiğin cumhuriyet düşmanı bir hastalık. ecdadımız olan osmanlıdan gelen zafer kutlamaları veya gösterilerde bulaşmıyor. önceki senelerde tam "milli bayramlarımızın olduğu günler" hükümetin zirvesindeki insanlara bulaşıp onları hasta edip kutlamalara katılamamalarına sebep olan mikropları da unutmadık. demek ki bu virüsler cumhuriyet düşmanı hayin virüsler. tam milli bayramların olduğu günler bulaşıcılıkları artıyor ve liderlerimize bulaşıyorlar ki kutlamalar yapılamasın veya yapılırsa da onlar katılamasınlar.

  eyyyy korona ve diğer virüsler bu milleti böyle oyunlarla birbirine düşüremeyeceksiniz. liderlerimizi sanki cumhuriyete karşı imişler gibi gösteremeyeceksiniz...
  4 -2 ... mel mel bakan gibson
 • yeni şeyler getiriyorum